İstiklal Marşı’nın kabulünün 96’ncı Yılı İlçemizde Kutlandı
 
İstiklal Marşının kabulü ve Mehmet Akif Ersoy’u Anma Günü dolayısıyla Halk Eğitim Merkezinde program gerçekleştirildi. Programa Sayın Kaymakamımız Muammer KÖKEN, Kırıkkale Milletvekilimiz Sayın Abdullah ÖZTÜRK, Belediye Başkanımız Sayın Dede YILDIRIM, birim müdürleri, öğretmen ve öğrenciler katılmıştır.
Saygı duruşu ve İstiklal Marşımızın okunması ardından günün anlam ve önemi ile ilgili konuşma Kaymakamımız Sayın KÖKEN tarafından yapılmıştır. İlçe Kaymakamı Sayın KÖKEN 12 Mart 1921’ de  İstiklal marşımızın kabulünün gerçekleştiğini, istiklal marşının yazılması ve kabulüne geçen sürenin yaklaşık 10 yıl süren bir savaşın sonunda tamamlandığı, Trablusgarp savaşıyla başlayan daha sonra balkan savaşıyla devam eden ve daha sonra kurtuluş savaşıyla meclisin kurulmasından sonrada istiklal yeni bir devletin kurulmasıyla istiklal marşımızın  kabul edilmiştir. Bu vesileyle  Mehmet Akif’i rahmet ve minnetle anmamız gerektiğini birkaç başlık altında saymalıyız. Mehmet Akif benim şahsi görüşüm şiirleriyle Kur’anı tefsir eden insandır.
Mehmet Akif sadece şiirleriyle değil aynı zamanda nesirleriyle de milletin ruhuna işlemiştir. Sadece şiirlerini ezberleyip geçmemeliyiz. Sadece istiklal marşı şairi deyip geçmemeliyiz. Ayrıca onun safahatını okumalıyız. Safahatında Çanakkale’de bulunmuşçasına Çanakkale şiirini yazmış ve kendisine  istiklal marşı dolayısıyla verilen ödülü kabul etmemiş bir şahsiyettir.
Sonuç, Mehmet Akifi, bugün içinde bulunduğumuz durumu da göz önünde bulundurarak, daha çok okumalı daha çok anlamalıyız. Mehmet Akif bizim için, nasıl bir çobanın bir çoban yıldızı varsa nasıl, çobanın kendince işaret bulduğu bir çoban yıldızı varsa, bizim içinde bu mesafede bir insandır. Her konuda milletinin uyanması için gayret göstermiş cehaletle amansız bir mücadele vermiştir. Kısaca örnek vermek gerekirse, Mehmet Akif batının ilmini, tekniğini almamız için bizi ta gerilere atarak köklerimizden beslenmemiz gerektiğini ifade etmiştir.
Keskin Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinin düzenlediği program, şiirlerin okunması, slayt gösterileri ve yarışmalarda dereceye giren öğrencilere verilen ödüllerin ardından sona erdi. (13.03.2017) 
aa
aa