Okuyan Şehir Keskin 1001 Kitap Projesi İlçemizde Başlatıldı
 
 
         Keskin Kaymakamlığı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Müdürlüğü, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünce “ Okuyan Şehir Keskin 1001 Kitap Projesi hazırlandı”. Projenin tanıtımı 15.03.2017 tarihinde saat:10.00’ da İmam Hatip Lisesi Kapalı Spor Salonunda yapıldı.
         Açılışa İlçemiz Kaymakamı Sayın Muammer KÖKEN, Belediye Başkanımız Sayın Dede YILDIRIM, Doç. Dr. Akademisyen İdris KARAKUŞ, İl Milli Eğitim Müdürü İsmail ÇETİN, İl Tarım Müdür V. Gürsel DOĞAN, Kurum müdürleri, öğretmen ve öğrencilerimiz katılmıştır. İstiklal Marşımızın okunmasının ardından açılış konuşması İlçe Milli Eğitim Müdürü yapmış, ardından İlçe Tarım Müdürü 15 Mart Ağaç Bayramı olması münasebetiyle 1450 Adet Meyve ağacının İlçemize dikilmek üzere getirildiğini ve dağıtımın yapılacağını ifade etmiştir.  Doç. Dr. İdris KARAKUŞ Okuyan Şehir Keskin 1001 Kitap Projesini İlçemizde uygulamaya koyan başta İlçe Kaymakamı ve ekibine teşekkür etmiş, hayırlı olmasını temenni etmiştir. Yine İl Milli Eğitim Müdürü konuşmasında projenin hayırlı olması temennisinde bulunmuştur.  
İlçemiz Kaymakamı Muammer KÖKEN, “Çok değerli ilden gelen misafirlerimiz, değerli belediye başkanım, değerli akademisyen arkadaşlarımız, değerli öğrenciler hepinizi sevgiyle, saygıyla selamlıyorum. Konuşmama bir fıkrayla başlayayım. İki inşaat amelesi öğlen yemeğinde oturuyorlar. Tabi hepimizin yaptığı gibi gelecekle ilgili hayal kuruyorlar. Birisi diğerine diyor.” Çok paran olsa ne yapardın. “ o da diyor ki “Sadece soğanın cücüğüne yer gerisini atardım. “ bu seferki öteki soruyor “peki senin çok paran olsa ne yapardın?” o da diyor ki “sen bana bir şey bırakmadın ki “ şimdi burada değerli arkadaşlarımız, değerli müdürlerimiz, hocalarımız, söylenecek şeylerin en güzelini söylediler zaten. Bize bir şey bırakmadılar. Bizde sadece kıyısından köşesinden beş dakikanızı alacağız. Devletimizin milletimizin geleneklerinden biri sembollerle hareket etmektir. Şimdilerde biraz unutsak da bizim toplumumuzun, kültürümüzün aslında sembollerle hareket etme geleneği vardır. Bizim kültürümüz bizim atalarımız dedelerimiz sayıları kullanır, sembolleri kullanır, şekilleri kullanır… Kapının o tokmağı var ya, o tokmağında bayan mı çalıyor erkek mi çalıyor’a kadar en ince ayrıntısına kadar düşünür. Peki sorarsanız, kaymakam bey, bu kitap dağıtımıyla ağaç dağıtımını neden birleştirdiniz ? evet birinci sembolümüz ve işaret edeceğimiz nokta bu. Ağaç nedir ? ağacı niçin dikeriz ? meyvesini yemek için. Bunun gölgesinden faydalanmak için. Doğru mu? peki meyvesi olmazsa ağaç, hiçbir şekilde faydalanmazsanız ne yaparsınız ? keser odun edersiniz . doğru mu? Eğer şanslı bir ağaçsanız kitap olursunuz, defter olursunuz, kalem olursunuz, insanlara faydalı olursunuz. Ama şanssız bir ağaçsanız meyve vermeyen bir ağaçsanız kül olmaya mahkumsunuz. Peki neden 1001 kitap ? Çünkü niye 1005 değil de 1001 kitap, çünkü 1001 kitap, 1970’lerde bizim o zamanki bakanlıklarımızdan biri tam olarak hatırlamıyorum, 1001 kitap bastırma projesi varmış, belli bir dönemde akim kalmış. Ama bizim 1001 kitaptaki kastımız tüm kitaplar bir kitabı okumak için okunur. Felsefesinden hareket etmektir. Tüm kitaplar bir kitabı anlamak için okunur. “ dedi. Projenin ilçemize hayırlı uğurlu olmasını temenni etti.  İl Milli Eğitim Müdürü ve İlçe Milli Eğitim Müdürü tarafından projenin başlatılması dolayısıyla Kaymakamımız Sayın Köken’e plaket takdim etti. Ardından kitap sergisi gezildi. Yapılan ikramın ardından hatıra fotoğrafları çekildi. Daha sonra öğretmenevinde verilen yemekle açılış program son buldu. (15.03.2017)
aa
aa